Кератопластика

При определени заболявания на роговицата, тя трайно помътнява. В такива случаи единственото дефинитивно лечение е извършването на трансплантация, която се нарича кератопластика.

Роговичната трансплантация – кератопластиката, е най-успешна от всички трансплантации на тъкани. Степента на този успех обаче, зависи от причината за помътняването. Например, роговичната трансплантация поради дегенерация след операция от катаракта или кератоконус има висока успеваемост, докато при трансплантация след химическо изгаряне не винаги се наблюдават добри резултати.

Как се прави трансплантация на роговица?

Роговичната тъкан за трансплантация идва от очна банка, където необходимата тъкан е дарена от близките на починал човек. Направен е списък на пациентите нуждаещи се от трансплантация и се изчаква до появата на подходящ материал. Операцията се състои в замяна на централната част на роговицата на окото на пациента с тази на дарителя. Скоро след операцията, пациентът може да се разхожда и да се върне към своите обичайни дейности.

Какво се случва след операцията?

Пълното възстановяване на зрението след операцията за трансплантация може да трае до година след операцията, в зависимост от успеха на лечението и състоянието на останалата част от окото. Както е при всеки вид трансплантация, има вероятност и от отхвърляне на новата тъкан. Главните симптоми за отхвърляне са зачервяване на окото или влошаване на зрението. Ако това се случи, е необходима незабавна консултация с офталмолог дори ако са минали години след операцията.